MOTOR PERFORMANS TESTİ

MOTOR PERFORMANS TESTİ

Aracınıza, motor performans testini dinamometre cihazı kullanılarak yapıyoruz. Aynı zamanda DYNO testi olarak da bilinmektedir.  Dinamometre testi, düz vites, otomatik şanzımanlı önden çekişli veya arkadan çekişli araçlarda motorun gücünü ve torkunu ölçmek için kullanılır.   Otomobilin motorunda oluşan hatalar, ateşleme, emme, manifolt sistemleri gibi, eksiksiz olarak incelenir ve raporlarnır. 

Motor performansının neden önem taşıdığını anlamak için biraz detaylı olarak anlatalım.

Motor Nedir?

Motorun çalışma tipine göre,  yakıt ile çalışan ve bu yakıttan elde edilen enerjiyi mekanik sisteme aktaran makineye motor denir. LPG, Benzin, Dizel olmak üzere ülkemizde 3 farklı otomobil yakıtı yaygın olarak kullanılmakta. Motorlar yakıtın dışında ayrıca kaç silindirden oluştuğuna göre, içten ve dıştan yanmalı olmasına göre, V tipi, yıldız, boksör tipi olmasına göre, hava ve su soğutmalı sistemi kullanımı gibi çeşilti farklılıklar göstermektedir. Ayrıca bu sistemlere ek olarak turbo donanımlı olan ve olmayan motorlar olarak da ayırabiliriz. En yaygın kullanım tipi olan, motorlar 3-4 silindirli  benzinli ve dizel motorlardır. LPG yakıt sistemi, benzinli olan motorlara ek olarak uygulananmakta ve benzinli motorlarda LPG yakıt kullanılarak, daha ekonomik kullanıma olanak sağlamaktadır.

Beygir gücü neyi ifade eder?

1 beygir değeri, 75 kilogram ağırlığı 1 ssaniye sürede, 1 metre yukarı kaldırabilecek gücü tanımlar.  Bu güç yaklaşık olarak 1 atın gücü ile eşdeğerdir. Bu sebeple beygir gücü olarak anılmaktadır. Bir çok motor üreticisi, mühendislik, tasarım ve üretim aşamaları sonrası otomobil ortaya çıkartır ve otomobilin, kullanılmamış  sıfır hali ile kaç beygir güce sahip olduğunu belirtir. Ancak bu güç değeri, uzun kullanımlar sonrasıda, yakıtın kalitesi, sürüş ve farklı sebepler ile motorun yanma odaları, kapakları, ateşleme ve aktarım sistemlerinde aşınmalar ortaya çıkmasına sebep olur. Bu aşınmalar, arızalar aktarım organlarındaki sorunlar nedeni ile motor ilk güç değerlerini yitirir.

Tork değeri neyi belirtir?
Otomobil veya motorlu taşıtın, motordan lastiklere aktarılan itici gücüne verilen addır. Newton metre bu değerin fizikte belirtilen değeridir.  Bu değer araca hız kazandırmanın dışında, çekiş özelliğidir. Yani araç hız için değil de yük  ve çekiş gibi amaçlarla yapılmış ise örnedğin TIR, Kamyon, Traktör gibi, bu araçlarda birkaç otomobilin toplam gücüne eş değerde tork güçleri görülebilir. 

Neden dyno (Motor Performans Testi) yaptırmalıyım ?
Satın alacağınız aracın yaşı, kullanım şartları, yakıt kalitesi, düzenli bakımların yapılması, motorun ömrünü ve verimliliğini direkt olarak etkiler.  Yıpranmış motorlarda, bakım ve parça değişimi durumunda ciddi maliyetler ile karşılaşabilirsiniz. 2. El araç satın almak istediğinizde, aracın kaportası, lastikler, döşemeleri gibi kontrolleri kolaylıkla yapabilirken, motor ve aktarım organları kapalı şekildedir.  Aracın gücünü aldığı en önemli kısım olan motoru ölçümlemek için ise dyno ölçüm sistemi gerekir. Dyno motor performans testinde,  mekanik aksamlardan, tekerlere aktarılan gücün ölçülmesi ve motorun fabrika değerleri ile karşılaştırılması sonucu, motorun ne kadar verimli çalıştığı ortaya çıkar. 
Ayrıca motorun, gözle görülerek alttan ve üstten incelenmesi ile bazı kısımları ile ilgili incelemeler de yapılır.  Örneğin, egsozdan siyah veya beyaz duman gelmesi, motorun vuruntulu çalışması, motorun üfleme yapması, hotumlarda yağ kaçaklarının kontrolü, turbolu araçlarda turbo yağ kaçağı, alt kısımda karter ve genel yağ kaçaklarının kontolü yapılır.

 

4x4 Araçlar için dyno motor performans ölçümü nedir?

Jeep , pikap, suv olarak adlandırılan bir araç satın alacaksanız mutlaka 4x4 dyno motor performans ölçümü yaptırmalısınız. Standart otomobiller 2 tekerden (önden veya arkadan) çekişli iken, arazi tipi araçlar, pikap gibi araçlarda 4x4 ve 4x2 çekiş sistemi bulunmakadır. Sıradan dyno motor ölçümü yapılan istasyonalarda, yalnızca 2 tekerdeki güç ölçülebileceği için, 4 çeker araçlar için test elde edilemez.  Derin oto ekspertiz olarak, Dyno ölçüm sistemimiz 4 çekerden de kontrol sağlayarak, arazi tipi, suv, pikap gibi araçların geneli için sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Araç alım ve satım işlemlerinde, alıcı ve satıcı tarafın, motor gücünü ölçümlemesi ve aracın gerçek değerinin ortaya çıkmasında gerekli bir işlemdir.


Ayrıca chip tuning olarak tabir edilen, araçların ECU yani beyni olan elektronik devre üzerinde yapılan modifikasyon ile, motor gücü artırabilmektedir. Bu tür chip tuning işlem öncesi ve sonrasında motor gücü ölçümlenerek, performans kazancı belgelenmiş olur.


- Motor Koruyucu Kapağı

– Quattro – Xdrive – 4WD – AWD – 4 Matic – 4×4 olan araçların çekiş kontrolü
– Motor Elektrik Tesisat Ve Kablo Kontrolü
– Soğutma Su Hortumları Ve Sızdırmazlık
– Klima Boruları
– Motor Yağı Kontrolü
– Motor Isı Ses Ve İzolasyon Kontrolü
– Radyatörler
– Hidrolik Direksiyon Boru Kaçakları
– Hidrolik Yağı Kontrolü
– Akü Kontrolü
– Fren Hidrolik Kontrolü
– Antifiriz Kontrolü
– Şanzuman Ve Diferansiyel Yağı Kontrolleri

– Otomatik Şanzıman Kontrolü

– Turbo Kontrol

Diğer Hizmetler

2. el araç satın almadan mutlaka oto ekspertiz hizmeti alın