İzmir Oto Ekspertiz - Süspansiyon Testi

SÜSPANSİYON TESTİ

Özellik ile test sürüşü, el veya göz ile anlaşılamayan sistemlerden birisi de süspansiyon donanımıdır.

İzmir Oto Ekspertiz istasyonumuzda,  araç alım satımı sırasında test sürüşleriyle anlaşılmayan süspansiyon sistemi sorunlarında, çözümü için tüm dünyada standart olarak kabul edilen süspansiyon test cihazı Maha ile araç amortisörlerinin sağlamlık kontrolü süspansiyon denge kontrolü gürültü sorgulaması ve maksimum yer değştirme kontrollerini testlerini yaparak rapor halinde müşterilerimize sunuyoruz.

Süspansiyon Nedir?

Kullandığımız araçların hepsinde, yol koşullarında bulunan bozuk hatlar, virajlar gibi farklı satıhlarda ortaya çkan sarsıntıyı emerek dengelemeye çalışan mekanik donanıma süspansiyon adı verilir.  Süspansiyon donanımları, yeni baz araçlarda konfor, spor gibi modlar ile ayarlanabilir olarak sunulsa da genellikle sabit tip olanları yaygın olarak kullanılır. Temel olarak, rot başı, rotil, yay, amortisör, yağ sistemi,  alt ve üst bağlantılar ve takozlardan oluşmaktadır. Aracımızın konforu ve yol tutuşu süspansiyon sayesinde ortaya çıkar.  Yol şartlarındaki bozuk hatlardan geçerken, süspansiyon sistemi lastikden gelen sarsıntıyı bertaraf ederek konfor sağlar. Virajlarda ise, merkez kaç kuvvetinden kaynaklanan yük dağılımı ve aracın dengede durması, yol tutuşun kalitesi de süspansiyon sistemine bağlıdır.

Süspansiyon testinden kontrol edilen noktalar nelerdir?

Süspansiyon testi için öncelikle bilgisayar destekli hassam ölçümler yapılır. bu ölçümler sonrasında sağ ve sol taraf ayrı ayrı grafiğe dökülür. Sağ ve sol süspansiyondan gelen veriler birbirinden bariz farklıklar içeriyor ise, ayrıca limit değerlerin dışında ise ekspertiz testi ile belgelenmiş olur. 

Lastiklerin ve süspansiyon sistemi araç ile siz yola bağlayan kritik donanımlardır. Bu donanımların sorunlu olması, yüksek risk içermekte, yol tutuş performansının düşmesini ve kaza yapma olasılığını artırmaktadır.  Normal sürüş testleri ile fark edilemeyen süspansiyon problemleri, bilgisayar destesli ölçüm sistemimiz ile belirlenebilmektedir.

Derin Oto Ekspertiz olarak, ölçüm donanımlarımız, hak kazanmış olduğumuz, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi ile  belli aralıklar ile kalibre edilerek sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. 


SÜSPANSİYON TESTİ AŞAMALARIMIZ

– Amortisör Ve Yay Kontrolleri
– Viraj Demiri Demiri Kontrolleri
– Salıncak Kontrolleri
– Rot Mili Ve Rot Başı Kontrolleri
– Tekerlek Bilyaları Kontrolleri
– Aks Mili Kontrolleri
– Kardan Mili (Şaft) Kontrolleri


Diğer Hizmetler

2. el araç satın almadan mutlaka oto ekspertiz hizmeti alın