İzmir Oto Ekspertiz - YANAL KAYMA TESTİ

YANAL KAYMA TESTİ

Oto Ekspertiz raporu için gelen müşterilerimize yanal kayma testi sonuçlarını sunuyoruz.  Yanal kayma testi, rot, aks, lastiklerden kaynaklanabilen sorunları ortaya çıkarmaktadır. Aracın standart yanal kayma açısı ile test sonucu elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak test edilmesidir.  Bilgisayar destekli test platformumuzda, test ve hesaplamalar yapılır. Ortaya çıkan sonuçlarda sapma ve problemler belirlenir.Aracın sürüş esnasında, ön ve arka lastiklerinin aynı çizgiyi takip edip etmediği, güvenli sürüş için kritik önem taşır.

Yanal Kayma Açısı Nedir?
Aracınızın fabrika çıkışındaki kondisyonu, yani arka ve ön tekerleklerin sabit düz bir sürüş esnasında, düz bir çizgide yol alması gerekir. 2. el otomobillerde, kullanımdan, darbe ve aşınmalardan, ayrıca bakım eksikliklerinden kaynaklanabilen sapmalar ortaya çıkar. Yanal kayma açısı sorunları, jant, lastik, rot ayarı, ön ve arka lastik farklılıklarını kapsar. Test sonucunda, aracın düz çizgiden hangi açı ile çıktığı yanal kayma açısı değeridir. 

Neden Yanal Kayma Testi Yapılmalıdır?
Sürüş esnasında, aracınız ile zemin arasında sürekli sarsıntı oluşturacak engebeler bulunur. Çukurlar, tümsekler, hız kesiciler, gibi farklı koşullarda aracınızın güvenli sürüşü sağlaması beklenir. Sürekli aynı aracı kullanan kişi bu sorunların her zaman farkında olmayabilir.  Bir başka sorun ise, kaza geçirmiş ve alt şaselerinden darbe almış araçlarda, aks ve diğer donanımlarda tamirat sırasında fark edilmeyen açı farkları oluşabilir. Araç doğru tamir işlemlerinden geçmemiş ise yol tutuşunda kritik sorunlar oluşur. Bu sorunlar normal şehir içi sürüşlerinde yolda fark edilmeyecek kadar küçük olsa da, farklı zemin ve süratlerde kazalara sebebiyet verebilir. Yanal kayma testi ile araçta yanal açı bozukluğu olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Derin Oto Ekspertiz ile güvenilir, tarafsız raporlama.
Oto ekspertiz istasyonumuzda kullanmış olduğumuz donanımlar, TSE Hizmet Yeterlilik belgesi almaya uygun görülmüş ve sürekli olarak kalibrasyon tesleri ile kontrol edilmektedir. Ayrıca Noter Taahhüt belgemiz ile sizlere, alıcı ve satıcı için, tarafsız rapor sunacağımızı beyan etmiş bulunuyoruz.


Alım Satımını yapmayı düşündüğünüz aracınızın yanal kayma testini 1 km lik düz yol boyunca direksiyonu bıraktığınızda ki sapma mesafesini hesaplarayarak rapor halinde sunuyoruz. Bu sapmaların doğrultusundaki ön düzendeki bozukluklar rot ayarı kaçıklıkları ve aks boşluklarını tespit ederek sizlere rapor halinde sunulur.

Diğer Hizmetler

2. el araç satın almadan mutlaka oto ekspertiz hizmeti alın